Βρίσκεστε εδώ: Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες Σύνδεση VPN Οδηγίες σύνδεσης VPN για MAC OS X (10.11 και άνω)

Οδηγίες σύνδεσης VPN για MAC OS X (10.11 και άνω)

Βήμα 1ο

Επιλέγουμε το Network από τα System Preferences

macosx vpn 01

Βήμα 2ο

Στο παράθυρο που ανοίγει δημιουργούμε μια νέα σύνδεση, επιλέγοντας το + , και στο επόμενο παράθυρο ορίζουμε

• Interface: VPN
  • VPN Type: IKEv2

και δίνουμε και ένα όνομα για την σύνδεσή μας στο Service Name: πχ VPN (IKEv2), και πατάμε Create:

macosx vpn 02

Βήμα 3ο

Στην συνέχεια οι ρυθμίσεις πρέπει να είναι ως εξής:

Server address:                 vpn.aegean.gr ή κάποιον άλλο διαθέσιμο VPN server όπως αναφέρεται στην κεντρική σελίδα των οδηγιών

Remote ID:                        Το ίδιο με το Server address (π.χ. vpn.aegean.gr)

Local ID:                             (κενό)

Και επιλέγουμε Authentication Settings...

Username:                        όνομα χρήστη που έχουμε στο Πανεπιστήμιο (π.χ. dpsd16200)

Password:                         κωδικός πρόσβασης που έχουμε στο Πανεπιστήμιο

macosx vpn 03

Βήμα 4ο

Έχουμε ολοκληρώσει τις ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν και μπορούμε πλέον να συνδεθούμε, επιλέγοντας Connect, ενώ για αποσύνδεση Disconnect

macosx vpn 04